ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت سهامی عام

شرکتی را که سی درصد از سرمایه آن از طریق فروش سهام به مردم فروخته می‌شود را شرکت سهامی عام می‌گویند. شرکت‌های سهامی عام معمولاً طیف گسترده ای از فعالیت‌های تجاری و بازرگانی را انجام‌ می‌دهند.

برای ثبت یک شرکت سهامی عام باید از بورس،بانک مرکزی مجوز گرفت.

در قانون جدید مالیاتی ۱۳۹۵ خرید و فروش سهام شرکتهای سهامی عام نیازی به پرداخت ۴ درصد مبلغ نقل و انتقال به دارایی نمیباشد.

شرکت های سهامی عام می توانند در موضوعات زیر ثبت شوند:

– احداث کارخانه

– احداث سد

– احداث پروژه های راهسازی

– صنایع بزرگ مثل فولاد . سیمان . خودروسازی

– صنایع پتروشیمی

– تاسیس بانک

– مشارکت در طرح های عمرانی مختلف

و بسیاری موارد دیگر.

 

قید واژه ی سهامی عام در کنار اسم شرکت الزامی می باشد و باید به صورت خوانا و مشخص در تمامی اوراق و اسناد شرکت از جمله اساسنامه , اوراق سهام , سربرگ ها , مهر و دیگر برگه ها در کنار نام شرکت واژه ی سهامی عام قید شود.

تعداد موسسین اولیه در شرکت سهامی عام حداقل ۵ نفر می باشند که قابل افزایش است ولی نباید از ۵ نفر کمتر شود و سن تمامی شرکا کمتر از ۱۸ سال تمام نباشد.

حداقل میزان سرمایه ی اولیه ی لازم جهت تاسیس شرکت سهامی عام مبلغ ۵/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال می باشد که قابل افزایش است ولی نباید از این میزان کمتر شود.

میزان مسئولیت کیفری هریک از شرکا و سهامداران در قروض و تعهدات شرکت مطابق میزان مبلغ اسمی سهام آنها مشخص می شود .

همان طور که پیشتر ذکر شد طریقه ی تامین سرمایه در این نوع شرکت به صورت مشارکتی و از راه فروش و واگذاری سهام به مردم تامین می شود که در مقابل آن بخشی از مالکیت شرکت هم به خریدار سهام منتقل می گردد و شخص سهامدار متناسب با سهام خریداری شده در سود و زیان شرکت سهیم خواهد شد.

ولی در ابتدای امر موسسین شرکت باید میزان ۲۰ درصد از کل سرمایه را خودشان تعهد کنند که از این ۲۰ درصد به میزان ۳۵ درصدش را به صورت نقدی در حسابی به نام شرکت که نزد بانک افتتاح کرده اند به مدت زمان ۱ هفته الی ۱۰ روز تودیع کنند و رسید آن را به همراه سایر مدارک لازم تسلیم مرجع ثبت شرکتها نمایند.( پس از گذشت مدت زمان ذکر شده این مبلغ توسط شرکا و موسسین شرکت قابل برداشت و استفاده می باشد . )

پس از آن طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام شرکت را به همراه اظهارنامه ای که ضمیمه ی اساسناه ی شرکت است تهیه می کنند.

شرکت سهامی عام کامل ترین نوع شرکت سهامی است که برای انجام طرح ها و پروژه های کلان که نیازمند سرمایه ی فراوان و مشارکت گسترده ی جمعی می باشد بهترین گزینه است .

همچنین کسانی که تمایل دارند وارد بازار بورس شوند باید در غالب یک شرکت سهامی عام حضور یابند تا به عضویت این سازمان در آمده و به رسمیت شناخته شوند.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی عام:

– کپی شناسنامه موسسین

– کپی کارت ملی موسسین

– ۲ نسخه اظهارنامه ی شرکت

– ۲ جلد طرح اساسنامه شرکت

– ۲ نسخه طرح اعلامیه ی پذیره نویسی سهام

– ارائه ی گواهی بانکی مبنی بر تودیع ۳۵ درصد از سرمایه شرکت در بانک

– ۲ نسخه صورت جلسه ی مجمع عمومی موسسین

– ۲ نسخه صورتجلسه ی هیئت مدیران ( تعداد اعضای هیئت مدیره نباید از ۵ نفر کمتر باشند )

– آگهی دعوت مجمع عمومی موسسین و روزنامه تعیین شده

– اخذ و ارائه ی مجوزهای لازم از نهاد های مربوطه

 

معمولاً کسانی که می‌خواهند شرکت سهامی عام به ثبت برسانند؛ در ابتدا باید شرکت سهامی خاص را ثبت و بعد آن را به سهامی عام تبدیل کنند.