• 02188648389
 • تهران-میدان ونک-خیابان گاندی جنوبی- خیابان هجدهم – پلاک 18 – طبقه اول – واحد 3

شرکت های تضامنی و شرایط ثبت آن

شرکت های تضامنی و شرایط ثبت آن

ثبت شرکت تضامنی

 در رابطه با فرآیند ثبت شرکت تضامنی بیشتر بدانید

ماده ۱۱۶ قانون تجارت شرکت تضامنی را اینگونه تعریف می‌کند: شرکت تضامنی شرکتی است که تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود. اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است.

چند قانون درباره ثبت شرکت تضامنی

ماده ۱۱۷ قانون تجارت می‌گوید در اسم شرکت تضامنی باید عبارت ” شرکت تضامنی” و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود. در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد، باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده، عبارت ” و شرکا” یا ” و برادران” قید شود.

ماده ۱۱۸ قانون تجارت می‌گوید: شرکت تضامنی وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشرکه غیر نقدی تقدیم و تسلیم شده باشد.

ماده ۱۱۹: در شرکت تضامنی منافع به نفع سهم الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود مگر آنکه در شرکت نامه غیر این قید شده باشد.

ماده ۱۲۰: در شرکت تضامنی شرکا باید لااقل یک نفر از میان خود یا از خارج را به سمت مدیری معین نمایند.

ماده ۱۲۳: در شرکت تضامنی هیچ یک از شرکا نمی‌توانند سهم خود را به دیگری منتقل کند، مگر به رضایت تمام شرکا

میزان سرمایه به هنگام ثبت شرکت تضامنی

طبق قانون و برای ثبت شرکت تضامنی باید سرمایه نقدی تادیه و آورده غیر نقدی تحویل داده شود. سرمایه نقدی حتما باید پول باشد، سفته یا چک مورد قبول نیست و اگر مدیران شرکت به جای وجه نقد، اسناد تجاری قبول یا تسلیم کند، کلاهبرداری به حساب خواهد آمد.

دلایل انحلال یک شرکت تضامنی

 1. در صورت تراضی تمام شركا
 2. در صورت تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده شركت تضامنی
 3. در صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا و قید این امر در اساسنامه
 4. در صورتی كه ورشكست شده باشد. (ورشكستگی توقف از پرداخت دیون است)
 5. شركت برای انجام هدفی تاسیس شده و آن امر انجام گردد و یا انجام آن غیر مقدور باشد.
 6. در صورتی كه احدی از شركا شركت را فسخ نماید و وفق اساسنامه اجازه این كار را داشته باشند.
 7. در صورتی كه احدی از شركا بنا به دلایلی از محكمه درخواست انحلال كرده و محكمه آن دلایل را موجه دانسته و حكم به انحلال شركت بدهد.
 8. شركت برای مدتی معین تشكیل و آن مدت منقضی شده و قبل از انقضای اخرین روز صورت‌جلسه تمدید مدت تحویل اداره ثبت شركت‌ها نشده باشد.
 9. در صورتی كه احدی از شركا ورشكست شود و سهم ورشكسته در شركت از منافع كافی برای پرداخت دیون وی نباشد، می‌توانند تقاضای انحلال شركت را نمایند؛ مشروط بر اینكه شش ماه قبل قصد خود را بوسیله اظهارنامه به اطلاع شركت رسانده باشند. در این صورت سایر شركا می‌توانند قبل از صدور رای قطعی دایر بر انحلال شركت با پرداخت طلب طلبكاران (تاحد دارایی مدیون) یا با جلب رضایت آنان به طرق دیگر از انحلال شركت جلوگیری بعمل آورند.
 10. در صورت انحلال شركت احدی از شركا یا خارج از شركا به عنوان مدیر تصفیه انتخاب خواهد شد.
 11. هر كس كه به عنوان شریك ضامن وارد شركت تضامنی شود، متضامنا با سایر شركا مسئول پرداخت قروضی خواهد بود كه قبل از ورود وی حاصل شده و اعم از اینكه تغییری در اسم شركت داده یا نداده شده باشد. چنانچه شركا قراری فیمابین برخلاف فوق نموده باشند این قرار در مقابل اشخاص ثالث كان لم یكن خواهد بود ( ماده ١٢٥ ق ت) در صورت فوت یا محجوریت یكی از شركا بقای شركت منوط به رضایت سایر شركا و قائم مقام متوفی خواهد بود. ( مواد ١٣٩ و ١٤٠ ق ت(
 12. هر گاه شركت تضامنی منحل شود تا زمانی كه دیون شركت از دارایی آن پرداخت نشده باشد هیچكدام از طلبكاران شخصی شركا حقی در آن دارایی نخواهند داشت. اگر دارایی شركت برای پرداخت قروض كافی نباشد طلبكاران شركت حق دارند بقیه طلب خود را از تمام یا فرد فرد شركای ضامن مطالبه نمایند. ولی طلبكاران شركت بر طلبكاران شخصی شركا حق تقدمی ندارند ( ماده ١٢٦ ق ت) و در صورتی می‌توان شركا را برای وصول طلب تحت تعقیب قرار داد كه شركت منحل شده باشد.
 13. علامت و نام تجاری
 14. با ثبت علامت تجاری خود می‌توانید هر لحظه بر اعتبار و ارزش نام برند خود و فعالیتتان در نظر مخاطبان بیفزایید. در صورتی که علامت تجاری خود را ثبت نکنید ممکن است تمام زحماتتان در شناساندن محصول و نام تجاری شما به مخاطب به هدر برود. در این مورد مثالی می‌زنیم: فرض کنید شرکت معظم سامسونگ برند خود را ثبت نکرده بود! نتیجه چه بود؟ سوء استفاده کنندگان به سوء استفاده رایگان از نام و برند این محصول جهت عرضه محصولات تقلبی و غیر اصل خود می‌پرداختند. مسلم است که با چنین وضعیتی نه شرکت سامسونگ سودی از عرضه محصولاتش می‌برد و نه مشتریان می‌توانستند محصول اصل و غیر اصل سامسونگ را تشخیص دهند و بنابراین اعتماد خود را به این برند و محصولاتش از دست می‌دادند.
  بنابراین با ثبت برند و علامت خود می توانید اطمینان داشته باشید که شهرت و اعتبار کسب شده از برند شما در انحصار شما باقی خواهد ماند و دیگران فقط با رعایت حقوق شما و پرداخت هزینه و با کسب اجازه از شما می‌توانند از اعتبار نام و برند شما استفاده کنند.
 15. نام تجاری به عنوان و اسمی که برای برند خود انتخاب کرده‌اید و به آن نام شناخته می‌شوید گفته می‌شود. لوگو به شکل اختصاصی‌ای که ثبت نموده اید و در کنار نام محصول خود استفاده می کنید ذکر می شود. علامت تجاری و برند یک مورد هستند، در واقع علامت تجاری نام فارسی‌ای است که برای کلمه بیگانه برند در نظر گرفته شده و تمام تعریفات فوق را در برمی‌گیرد که می‌تواند شامل یک، چند یا همه موارد نام، حرف، شکل، عدد و یا هر نشانه قابل مشاهده‌ای باشد که ثبت شده است و محصول یا خدمات به وسیله آن به مشتری معرفی می‌شود.
 16. مدارک لازم جهت ثبت علامت تجاری، نام تجاری و برند
 17. مدارک لازم جهت اشخاص حقیقی
 18. کپی شناسنامه
 19. کپی کارت ملی
 20. مدارک لازم جهت اشخاص حقوقی
 21. الف.روزنامه رسمی تأسیس
 22. ب. آخرین روزنامه رسمی تغییرات
 23. ج. کپی شناسنامه و کارت ملی اعضای دارای حق امضاء
 24. سایر مدارک (مشترک بین حقیقی وحقوقی )
 25. ارائه مجوز فعالیت در رشته مربوط، مانند جواز اعلامیه تأسیس از صنایع، پروانه بهره برداری صنایع، کارت بازرگانی(درصورت نداشتن ریشه فارسی)،پروانه ساخت، پروانه کسب، نامه اجازه فعالیت از اتحادیه و صنف مربوطه و …

جهت مطالعه مقاله در رابطه با شرایط ثبت شرکت و مراحل ثبت شرکت کلیک کنید

ارسال نظر شما