• 02188648389
  • تهران-میدان ونک-خیابان گاندی جنوبی- خیابان هجدهم – پلاک 18 – طبقه اول – واحد 3

مدارک و مراحل ثبت برند

مدارک و مراحل ثبت برند

ثبت برند

فرآیند و مراحل ثبت برند

قدم اول برای شروع هر فعالیت یا تولید ، انتخاب برند و ثبت آن برای جلوگیری از کپی برداری سایرین و سوء استفاده افراد می باشد.
امروزه اسم و علامت تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تجار حساسیت زیادی نسبت به تعیین علامت تجاری و ثبت آن از خود نشان می دهند چرا که بوسیله ثبت علامت تجاری می توان اجازه استفاده و کپی برداری را از رقبا گرفت و انحصار را در اختیار خود بگیرید.
در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۰۴ قانونی برای ثبت و حمایت علائم تجاری و صنعتی تصویب شد که بعدا در سال ۱۳۱۰ مورد بازبینی قرار گرفت.
علاوه بر قانون فوق و آیین نامه اجرایی آن، ماده ۲۴۹ قانون مجازات عمومی نیز مواردی را برای حمایت علائم تجاری ثبت شده پیش بینی کرده است.
ثبت علائم تجاری و اختراعات، در اداره  ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می شود.
ماده ۶ قانون ثبت علائم تجاری اداره ثبت علایم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.
ثبت برند در تمای رشته های مشاغل مختلف با کالاهای متفاوت در زمینه های بازرگانی، تولیدی و خدمات قابل اخذ می باشد و هر شخص اعم از حقیقی یا حقوقی مدارکی مبنی بر تولید، توزیع، بسته بندی، خرید و فروش و یا واردات و صادرات کالا و یا مدارکی جهت فعالیت در زمینه خدماتی خاص داشته باشد می تواند در همان زمینه تقاضای ثبت نام و ثبت لوگو بدهد.
برند، نام تجاری، علامت تجاری، آرم تجاری ، لوگو همه از ساختار حقوقی یکسانی برخوردار هستند و تنها در شکل ظاهر فرق دارند و به این ترتیب روال ثبت آن ها نیز یکسان است.
علامت تجاري يك آرم مشخص است كه اجناس و خدمات به خصوص كه توسط شخص يا تشكيلات خاصي توليد و فراهم شده اند را متمايز مي كند.
علائم تجاري مي توانند يك يا تركيبي از چند كلمه، حرف يا عدد باشند. همچنین مي توانند شامل نقاشي ها، سمبل ها، نقش هاي سه بعدي مثل شكل و بسته بندي كالاها، علائم سمعي مثل موسيقي يا اصوات، رايحه ها و يا رنگ هايي جهت معرفي ويژگي ها باشند.
علاوه بر علائم تجاري كه مشخص كنندة منبع كالاها يا خدمات می باشند، چند دسته علائم ديگر نيز موجود است. علائم اشتراكي متعلق به اتحاديه هايي كه اعضاء آنها از آن علائم به منظور معرفي خود با يك سطح كيفي استفاده مي كنند. به طور مثال اتحاديه هاي معرفي كنندة حسابداران، مهندسان يا معماران.
منظور از ثبت علامت، ثبت یک طرح، شکل ، نماد یا تصویر است که مطابق قانون ثبت علائم و اختراعات، برای متقاضی آن حقوق انحصاری ایجاد می کند.
ثبت برند یا نام تجاری هم می تواند به فارسی باشد و هم به لاتین و هم می تواند به هر دو شکل انجام شود. اما متقاضیانی که می خواهند علامت یا نام تجاری را به صورت لاتین هم ثبت کنند، الزاما باید کارت بازرگانی داشته باشند.
علامت های تجاری که به ثبت می رسند تا مدت ده سال از تاریخ تنظیم اظهارنامه ، اعتبار ثبت دارند. در پایان مدت با تقاضای مجدد صاحب علامت ، مجددا برای ۱۰ سال دیگر به حالت انحصاری باقی خواهد ماند.

روند و مراحل ثبت برند

 مدارک ثبت برند

۱- مدارک مثبت هویت متقاضی
الف) اشخاص حقیقی
-کپی شناسنامه
-کپی کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی:
-آخرین روزنامه رسمی دلیل مدیریت
-کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا
۲- مدارک نماینده قانونی
چنانچه تقاضا توسط نماینده قانونی(وکیل،دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی ) صورت گیرد مدارک آن ضمیمه شود.
۳-ده نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر در ابعاد ۱۰ در ۱۰ سانتی متر
۴- در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
۵- ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط
۶- استفاده از حق تقدم:چنانچه متقاضی ثبت بخواهد به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر ۶ ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
۷- نسخه ای از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تاییدیه مقام صلاحیت دار

مراحل ثبت برند در شهرستان

برای ثبت برند تجاری در ابتدا باید تقاضانامه ای به نام اظهارنامه ثبت علامت تجاری را تسلیم اداره ثبت علائم تجاری و مالکیت صنعتی کنیم. اظهارنامه باید شامل موارد زیر باشد :
-نام
-نام خانوادگی
-محل سکونت صاحب برند
-ده نسخه از لوگو یا طرح علامت مورد تقاضا

همچنین باید معلوم شود علامت مورد تقاضا برای چه کالا یا کالاهایی به طور مثال حبوبات یا شوینده ها استفاده خواهد شد. البته این مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود.
متقاضی ساکن هر کجا که باشد تهران و یا هر جای دیگر باشد ، باید اظهارنامه محلی را در تهران مشخص کند تا تمام ابلاغیه ها و نامه ها به آن جا ارسال شود.
اظهارنامه از تاریخ وصول از جهات زیر مورد بررسی قرار می گیرد :
– از جهت اینکه طبقه نوع کالا با طبقات مربوط تطبیق نماید.
– از لحاظ شکل که مطابق قوانین و مقررات باشد.
پاسخ اداره ممکن است یکی از سه وضعیت اخطار نقص، رد پرونده ، آگهی نوبت اول باشد. در حالت آگهی نوبت اول یعنی ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و می بایست نسبت به ارائه مدارک اقدام کنید.
بعد از آگهی نوبت اول و تکمیل مدارک به صورت فیزیکی و ارائه آنها به اداره مالکیت معنوی باید از طریق سامانه نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت اقدام نمود، بعد از گذشت ۳۱ روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که مانعی برای ثبت علامت تجاری وجود نداشته باشد، یک آگهی در روزنامه منتشر می شود. در آگهی مزبور خصوصیات کالا و مشخصات صاحب علامت قید می شود.

جهت مطالعه مقاله در رابطه با شرایط و مراحل ثبت شرکت کلیک کنید.

ارسال نظر شما