مراحل و شرایط ثبت شرکت و تغییرات

مراحل ثبت شرکت ها و شرایط آن

معنای لغوی ثبت شرکت

شرکت از منظر لغوی به معنای شریک شدن در کاری می باشد و فرهنگنامه دهخدا شرکت را به معنای مشارکت اتحادی چند نفر برای غرض و یا نفعی خاص انبار گشتن و شریک شدن معنا کرده است. از منظر مفهوم حقوقی با توجه به مفاد قانون مدنی و تجارت ایران ؛ شرکت از تجمیع ۲ الی چند نفر که به صورت سهامدار ,  شریک یا موسس در غالب قرارداد رسمی تشکیل می شود که این افراد در راستای رسیدن به اهداف همسو و مشترک خود ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) به فعالیت می پردازند. شرکت بالواقع قراردادی میباشد که اشخاص حقیقی  حقوقی بین خود به امضا می رسانند تا در چهارچوب خاصی از قوانین تعریف شده ( اساسنامه ) عمل نمایند. این قرارداد می تواند شامل قوانین بین خود اعضا و همچنین نحوه تعامل با افراد و یا شرکت های دیگر باشد.

مفهوم شرکت بصورت کلی :

بر مبنای مفاد قانون اساسی ، هر فردی اعم از ایرانی یا عیرایرانی که تصمیم به تشکیل و فعالیت در خاک ایران دارد حتما باید تقاضانامه ی ثبتی خود را تسلیم مرجع ثبتی معرفی شده از طرف قانون نماید وگرنه از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود و شرایط ثبت شرکت را نخواهد داشت و فعالیت آن غیرقانونی می باشد و به جزای نقدی و انحلال شرکت و ممنوعیت از فعالیت محکوم خواهد شد.

شرایط ثبت شرکت از سوی سازمان ثبت اسناد

امروزه اداره ی ثبت شرکتها تحت نظارت سازمان ثبت اسناد کشور این امر مهم را بر عهده گرفته و تمامی مراحل ثبت شرکت به صورتی اینترنتی درآمده است و فقط از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت شرکت ها مجاز می باشد. لذا تقاضاکنندگان باید کلیه ی مدارک و تقاضانامه های ثبتی خود را یا از طریق این سامانه و یا از طریق مؤسسات ثبتی نظیر نخستین ثبت ، به اداره ی ثبت شرکتها تسلیم کنند . مدارک و تقاضانامه ها توسط کارشناسان اداره ی ثبت با دقت بررسی شده و پس از طی مراحل اداری مختلف چنان چه از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند تایید شده و پس از آن شرکت به صورت رسمی به ثبت می رسد و قانونی شناخته می شود.

مراحل ثبت شرکت

 مراحل ثبت شرکت و انواع شرکت ها

برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را به طور رسمی به دیگران معرفی کنید و از پشتوانه قانونی معتبری برخوردار باشید تا هم دیگران بتوانند به شما اعتماد کنند و هم شما نگران خدماتی که ارائه می دهید نباشید .
ثبت شرکت راهی است که می توان از آن طریق تا درصد زیادی به خواسته های فوق رسید.

البته ثبت شرکت دارای سابقه طولانی در ایران است و اولین شرکت های ثبت شده در ایران مربوط به سالها پیش می شوند.
اشخاص حقوقی یا اصطلاحاً شرکت، تحت دسته بندی خاصی از طرف اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تنظیم و اعلام شده است. دسته بندی فوق شامل :

  • شرکت های با مسئولیت محدود : حداقل شرکا در شرکت مسئولیت محدود ۲ نفر می باشد. حداقل سرمایه محدودیتی ندارد و حداقل هیات مدیره ۱ نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا به میزان سهم الشرکه هر شریک می باشد.
  • شرکت های سهامی خاص : حداقل شرکا  ۳ نفر است.حداقل سرمایه صد هزار تومان  و حداقل هیات مدیره یا مدیران ۳ نفر و مسئولیت شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک محاسبه می شود.
  • شرکت نسبی : حداقل شرکا  ۲ نفر است.حداقل سرمایه محدودیتی ندارد و حداقل هیات مدیره یک نفر یا بیشتر و  مسئولیت شرکا به نسبت سهم الشرکه هر شریک می باشد.
  • شرکت تضامنی : در شرکت تضامنی حداقل شرکا ۲ نفر است ،برای حداقل سرمایه محدودیتی وجود ندارد،حداقل هیات مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا نامحدود است و هر شریک مسئولیت کامل دارد.
  • شرکت تعاونی : حداقل شرکا  ۷ نفر است. حداقل سرمایه محدودیتی ندارد و حداقل هیات مدیره  ۳ تا ۷ نفر و  مسئولیت شرکا در صورت سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار و در صورت غیر سهامی بودن با توجه به تراضی شرکا در اساسنامه می باشد.
  • شرکت مختلط سهامی: حداقل شرکا ۲ نفر است ، حداقل سرمایه محدودیتی ندارد،حداقل هیات مدیره یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای سهامی به میزان مبلغ اسمی هر شریک می باشد.
  • شرکت مختلط غیرسهامی: حداقل شرکا ۲ نفر است ، حداقل سرمایه محدودیتی ندارد، حداقل هیات مدیره یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نامحدود و شرکای غیر سهامی به میزان سهم الشرکه می باشد.

 شرایط ثبت شرکت و مراحل مورد نیاز 

۱. لیستی از سهامداران و درصد سهام هر یک را تعیین نمایید. حداقل شرکا در انواع شرکت ها در بالا بدان اشاره شد.

۲. لیستی از عناوین حداقل پنج نام مناسب سه سیلابی (۳ کلمه ای) انتخاب کنید که حداقل یک کلمه اسم خاص (اسم انسان یا حیوان یا … ) باشد.

۳. زمینه فعالیت شرکت را تعیین کنید . دقت داشته باشید اگر موضوع نیاز به مجوز داشت قبل از ثبت شرکت از مرجع مربوطه مجوز بگیرید.

۴. آدرس دفتر مرکزی شرکت و نشانی شعب شرکت در شهرستانها در صورت وجود را به همراه کدپستی تعیین کنید.

۵. لیست مدیران شرکت ، دارندگان حق امضا و بازرسین را تعیین نمایید. هیات مدیره حداقل ۲ نفر عضو دارد که در شرکتهای سهامی خاص حتما بایستی سهامدار باشند. مدت ماموریت هیات مدیره در سهامی خاص حداکثر ۲ سال است .

۶. افراد معرفی شده بعنوان مدیر و بازرس باید به دفاتر پلیس +۱۰ در شهر خود رفته و گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنند.
۷. مدارک شناسایی کلیه اعضای معرفی شده اعم از مدیر بازرس و سهامدار بایستی توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.

 شرایط ثبت شرکت های حقیقی و حقوقی
تنظیم قرارداد اولیه با مؤسسه حقوقی نخستین
تکمیل مدارک مورد نیاز توسط شما
تنظیم مدارک و ارجاع به سازمان مربوطه
انجام امورات مربوط به روزنامه و آگهی
حضور موکل و دریافت گواهینامه پایان کار

اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران هستید، حتما حتما باید شرکتی در راستای فعالیت خود به ثبت برسانید تا در آینده دچار مشکلات نشوید. لازم به ذکر است شرکت ها، انواع مختلفی دارند، نظیر شرکت سهامی خاص،مسئولیت محدود و …. که درباره انواع آن و کاربرد آنها می توانید به مقاله ثبت شرکت چیست؟ مراجعه نمایید. همچنین مختصر اشاره ای به انواع شرکت و مراحل ثبت شرکت و همچنین شرایط ثبت شرکت در این مقاله شده است.

مراحل ثبت شرکت و شرایط ثبت شرکت در هر یک از انواع مختلف شرکت های ثبتی تشابهات و تفاوت هایی دارند در این این وبسایت در سربرگ های مختلف اشاره ای بدان شده است.

ارزیابی رایگان و تخمین هزینه ثبت شرکت

مشاوره کاملا رایگان و تخصصی در زمینه امورات ثبتی از سوی کارشناسان برجسته و زبده نخستین ثبت

انجام امور ثبتی با توضیح در رابطه با شرایط ثبت شرکت و مراحل ثبت شرکت

از دیگر خدمات مجموعه ثبت لوگو و ثبت علائم تجاری و …