مراحل و شرایط ثبت شرکت و تغییرات

شرایط و مراحل ثبت انواع شرکت ها

از نظر لغوی شرکت به معنای شریک شدن  در کاری می باشد و دهخدا شرکت را شریک شدن , انبار گشتن و مشارکت اتحادی چند نفر برای غرض و یا نفعی خاص معنا کرده است. از نظر مفهوم حقوقی با توجه به مندرجات مواد قانون مدنی و تجارت ایران ؛ شرکت از اجتماع ۲ یا چند نفر که به صورت شریک ,  سهامدار یا موسس ( عضو ) در غالب یک قرارداد رسمی تشکیل می شود که این افراد در راستای رسیدن به اهداف مشترکشان ( تقسیم سود حاصل از سرمایه گذاری ) به فعالیت می پردازند. شرکت قراردادی است که اشخاص حقیقی  حقوقی بین خود به امضا می رسانند تا در چهارچوب خاصی از قوانین تعریف شده ( اساسنامه ) عمل نمایند. این قرارداد (شرکت ) می تواند شامل قوانین بین خود اعضا و همچنین نحوه تعامل با افراد و یا شرکت های دیگر باشد.

مخلص کلام : بر اساس مندرجات قانون اساسی ، هر شخصی اعم از ایرانی یا خارجی که تصمیم به تشکیل و فعالیت در خاک ایران دارد حتما باید تقاضانامه ی ثبتی خود را تسلیم مرجع ثبتی معرفی شده از طرف قانون نماید وگرنه از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود و شرایط ثبت شرکت را نخواهد داشت و فعالیت آن غیرقانونی می باشد و به جزای نقدی و انحلال شرکت و ممنوعیت از فعالیت محکوم خواهد شد. امروزه اداره ی ثبت شرکتها تحت نظارت سازمان ثبت اسناد کشور این امر مهم را بر عهده گرفته و تمامی مراحل ثبت شرکت به صورتی اینترنتی درآمده است و فقط از طریق سامانه ی اینترنتی ثبت شرکتها مجاز می باشد. لذا تقاضاکنندگان باید کلیه ی مدارک و تقاضانامه های ثبتی خود را یا از طریق این سامانه و یا از طریق مؤسسات ثبتی نظیر نخستین ثبت ،به اداره ی ثبت شرکتها تسلیم کنند . مدارک و تقاضانامه ها توسط کارشناسان اداره ی ثبت با دقت بررسی شده و پس از طی مراحل اداری مختلف چنان چه از نظر قانونی مشکلی نداشته باشند تایید شده و پس از آن شرکت به صورت رسمی به ثبت می رسد و قانونی شناخته می شود.

انواع شرکت ها و شرایط ثبت شرکت

برای اینکه بتوانید کسب و کار خود را به طور رسمی به دیگران معرفی کنید و از پشتوانه قانونی معتبری برخوردار باشید تا هم دیگران بتوانند به شما اعتماد کنند و هم شما نگران خدماتی که ارائه می دهید نباشید .
ثبت شرکت راهی است که می توان از آن طریق تا درصد زیادی به خواسته های فوق رسید.

البته ثبت شرکت دارای سابقه طولانی در ایران است و اولین شرکت های ثبت شده در ایران مربوط به سالها پیش می شوند.
با توجه به اینکه امور ثبتی از حساسیت بالایی برخوردار می باشد لذا تمام امور ثبتی در اختیار حاکمیت بوده و سازمان ثبت شرکتها تحت نظارت قوه قضائیه متولی اصلی در خصوص انجام امور ثبت شرکت می باشد.
مرکز اصلی این اداره در تهران است و شهرستانهای دیگر هر کدام حوزه های ثبتی خود را دارند؛ البته ممکن است گاهی چندین شهرستان دارای یک حوزه ثبتی باشند.
اشخاص حقوقی یا اصطلاحاً شرکت، تحت دسته بندی خاصی از طرف اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تنظیم و اعلام شده است. دسته بندی فوق شامل :

  • شرکت های با مسئولیت محدود
  • شرکت های سهامی
  • شرکت نسبی
  • شرکت تضامنی
  • شرکت تعاونی
  • شرکت مختلط سهامی
  • شرکت مختلط غیرسهامی

مراحل و شرایط ثبت شرکت 

۱- سهامداران و درصد سهام هر یک را مشخص کنید. حداقل شرکا در شرکتهای مسئولیت محدود ۲ نفر و حداقل سهامداران در سهامی خاص ۳ نفر است.

۲- پنج نام مناسب حداقل سه سیلابی (۳ کلمه ای) انتخاب کنید که حداقل یک کلمه اسم خاص (اسم انسان یا حیوان یا … ) باشد.

۳- حوزه فعالیت شرکت را مشخص کنید . دقت کنید اگر موضوع / حوزه نیاز به مجوز داشت قبل از ثبت شرکت از مرجع مربوطه مجوز بگیرید.

۴- نشانی دفتر مرکزی شرکت و احتمالا نشانی شعب شرکت در شهرستانها را به همراه کدپستی مشخص کنید.

۵- مدیران شرکت ، بازرسین و دارندگان حق امضا را مشخص کنید. هیات مدیره حداقل ۲ نفر عضو دارد که در شرکتهای سهامی خاص حتما بایستی سهامدار باشند. مدت ماموریت هیات مدیره در سهامی خاص حداکثر ۲ سال است .

۶- مدیران و بازرسین باید در تهران و شهرهای بزرگ به دفاتر پلیس +۱۰ و در سایر شهرستانها به اداره تشخیص هویت آگاهی مراجعه و گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنند.
۷- مدارک شناسایی کلیه سهامداران و مدیران و بازرسین بایستی توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.

 مراحل و شرایط ثبت انواع شرکت حقیقی و حقوقی
تنظیم قرارداد اولیه با مؤسسه حقوقی نخستین
تکمیل مدارک مورد نیاز توسط شما
تنظیم مدارک و ارجاع به سازمان مربوطه
انجام امورات مربوط به روزنامه و آگهی
حضور موکل و دریافت گواهینامه پایان کار

اگر به دنبال فعالیت قانونی و رسمی در ایران هستید، حتما حتما حتما باید شرکتی در راستای فعالیت خود به ثبت برسانید تا در آینده دچار مشکلات نشوید. لازم به ذکر است شرکت ها، انواع مختلفی دارند، نظیر شرکت سهامی خاص،مسئولیت محدود و …. که درباره انواع آن و کاربرد آنها می توایند به مقاله ثبت شرکت چیست؟ مراجعه نمایید.

مراحل و شرایط ثبت شرکت در هر یک از انواع مختلف شرکت های ثبتی را می توانید به صورت کامل مطالعه نمایید .

ارزیابی رایگان و تخمین هزینه ثبت شرکت

مشاوره کاملا رایگان و تخصصی در زمینه امورات ثبتی از سوی کارشناسان برجسته و زبده نخستین ثبت