• 02188648389
  • تهران-میدان ونک-خیابان گاندی جنوبی- خیابان هجدهم – پلاک 18 – طبقه اول – واحد 3

کنسرسیوم چیست ؟

کنسرسیوم چیست ؟

کنسرسیوم

تعریف کنسرسیوم

کنسرسیوم  یا Consortium لغتی لاتین است به معنای ” شراکت، انجمن یا جامعه” . کنسرسیوم شراکت دو یا چند نفر ؛ چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آنها با هم جهت انجام پروژه ای خاص می باشد که فعالیت های هم سویی با هم دارند و منابعشان را با هم ادغام می کنند. تشکیل کنسرسیوم به معنای ایجاد شخصیت جداگانه حقوقی نیست.

اهداف تشکیل کنسرسیوم:

۱- تولید یک محصول پیچیده و نیازمند بهره گیری از توانمندی های مختلف.
۲- اجرای پروژه های بزرگ عمرانی. به عنوان مثال می توان به ساخت سد، راهسازی، احداث فرودگاه اشاره کرد.
۳- انجام مطالعات و پروژه های پژوهشی بین رشته ای
۴- بازاریابی و فروش و به دست آوردن سهم بیشتری از بازار یا ورود به بازارهای جدیدی که ریسک فروش بالایی دارند.
۵- بهره برداری و استفاده از معادن که این کار به شکل عمومی در اختیارات دولت می باشد.
۶- برگزاری نمایشگاه ها و همایش های بین المللی.
ترکیب یا ادغام این شرکت ها هم باعث ایجاد مزیت رقابتی ناشی از کاهش هزینه ها می شود و هم باعث ایجاد هم افزایی مثبت در انجام هدف کنسرسیوم می شود که در نتیجه باعث افزایش  کارایی در زمان و کیفیت اجرا می شود.

انواع کنسرسیوم

کنسرسیوم فروش
کنسرسیوم صادرات
کنسرسیوم تبلیغات و بازاریابی
دو نوع جوینت ونچر داریم. ۱- جوینت ونچر قراردادی: که برای تشکیل آن به سرمایه نیازی نیست و می توان بدون تاسیس بنگاه اقتصادی مشترک آن را  تشکیل داد. ۲- جوینت ونچر شرکتی: که طرفین یک بنگاه اقتصادی را تاسیس می کنند

مدارک لازم برای تشکیل کنسرسیوم

مدارک لازم برای ثبت کنسرسیوم شامل، تصویر شناسنامه و کارت ملی اعضا
عدم سوء پیشینه کلیه اعضا می باشد.
در ضمن باید ۳۵% سرمایه اولیه ای که برای ثبت شرکت منظور می کنید را بلوکه کرده و شرکتهایی که آماده برای انجام پروژه می باشند شناسه ملی داشته باشند. بعد از اینکه کنسرسیوم ایجادد شد، باید نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

ویژگی های شرکت کنسرسیوم و جوینت ونچر

وجود رابطه قراردادی: چون اینگونه شرکت ها بر اساس قرارداد به وجود می آیند، بنابراین اصل تشکیل شرکت، روابط شرکا معاملات بین آنها، قواعد راجع به نقل و انتقال سهام، منع رقابت شرکا با شرکت، میزان افزایش سرمایه و نحوه خاتمه همکاری در این قرارداد به طور کامل شرح داده می شود.
۲- وجود فعالیت خاص: پیشتر گفتیم که اینگونه شرکت ها برای انجام یک فعالیت خاص ایجاد می شوند، این فعالیت باید از تمامی ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص تعریف شوند.
۳- وجود کنترل مشترک: شرکا باید کلیه فعالیت ها را کنترل کنند. پس اگر حتی یکی از شرکا در صورتی که در تامین سرمایه نیز نقش داشته ولی فعالیت های مدیریتی و کنترلی انجام ندهد، نمی توان آثال حقوقی ناشی از روابط ایجاد شده را تحت جوینت ونچر تحلیل کرد.
۴- شریک بودن در سود و زیان: شرکا در سود و زیان های شرکت به یک اندازه سهیم هستند
. ۵- قالب حقوقی: کلیه روابط طرفین بر اساس قرارداد قابل تحلیل می باشد.

مراحل تشکیل کنسرسیوم و جوینت ونچر

مراحل تشکیل کنسرسیوم و جوینت ونچر شامل: ۱- توافقنامه یا تفاهم نامه همکاری مقدماتی می باشد.
۲- تنظیم قرارداد تشکیل سرمایه گذاری مشترک
هر کنسرسیوم دارای مدت محدود می باشد.

جوینت ونچر :
(بدون اینکه مدت معینی برایش درنظر گرفته شده باشد مثلا چند شرکت یا چند شرکت و فرد یا افرادی باهم شرکتی تاسیس نمایند در جهت انجام پروژه های نفتی
نکته: کنسرسیومها و جوینت ونچرها تحت قالب شرکتهای سهامی خاص و مسئولیت محدود قابل ثبت می باشند

تفاوت جوینت ونچر و کنسرسیوم

در کنسرسیوم پیوند شرکت ها یا افراد برای انجام پروژه یا فعالیتی ایجاد می شود که بازه زمانی محدودی برای آن تعریف شده باشد در حالیکه تشکیل جوینت ونچر بدون اینکه مدت معینی برایش درنظر گرفته شده باشد چند شرکت و فرد یا افرادی را کنار هم گرداوری و بنیانگذاری میکند .

خدمات نخستین ثبت شامل مواردی همچون ثبت شرکت ٬ ثبت علائم تجاری و ثبت لوگو و همچنین مراحل ثبت شرکت و شرایط ثبت شرکت توضیح داده خواهد شد.

ارسال نظر شما